Interjú Csernik Pál Szende mesemondóval

Először a gyermekei óvodájában mondott ajándékba mesét, bő szoknyában, zoknibábukkal, s annyira jól sikerült, hogy maradt mesemondó – interjú Csernik Pál Szendével, székely mesemondóval.
Akinek nincsen gyökere, virágot sem fog hajtani – Interjú György Attila íróval

Aminek nincs gyökere az nem hajt virágot – vallja György Attila csángó – székely író, aki szerint nekik ez a gyökér az erős Anyaország.
A József Attila díjas író Csíkszeredában él, soha nem állt szándékában elhagyni Erdélyt, mert hite szerint a székely embereket, ahogy eddig, megtartja földjükön a humor, az erős hit és az igaz, emberi összetartás. Vele beszélgetünk hitről, hazáról, székely huncutságról, írásairól és különleges receptjeiről, miszerint a túró genetikai kérdés..
Szélcsend – beszélgetés Urbán Gyulával
Urbán Gyulával verse kapcsán beszélgettünk arról, hogy mi is történik most Európában… Mintha egy vitorláshajón lennénk, amely rabszolgákat szállít… Mi lesz azokkal, akik nem állnak be a vécétisztítók szolgaságába?
Trianonról kicsit másképpen
Trianon minden körülöttünk élő nemzet számára identitást adó történelmi esemény. Ugyanígy a mi önmeghatározásunknak is ez a legalapvetőbb történése. Szokták ezt így mondani: Az a Magyar, akinek fáj Trianon. Vajon van ebből kiút? Lehet másként rálátni a százéves évfordulón erre az “álbéke-szerződésre”? Erről beszélgetett Fekete Ágnes és Zalatnay István.
Grezsa Ferenc: Mi van a férfiakkal?
Dr. Grezsa Ferenc pszichiáterrel, a Károli Gáspár Református Egyetem Mentálhigiénés képzésének vezetőjével arról beszélgettem, vajon miért érzik azt az emberek, hogy apátlan társadalomban élünk? A képzésen éveken át kaptak egy család képet a hallgatók. Az volt a feladat, hogy az azon látott család jövőjét elgondolják. Rendre azt jósolták, hogy a férfiak eltűnnek a családból….
Elindult a Határátlépő Podcast! Zalatnay István és Urbán Gyula beszélgetése
Elindult útjára a Határátlépő nevű podcast, azaz internetes rádió.
Ebben a beszélgetésben Urbán Gyula, az Erdélyi Gyülekezet presbitere és Zalatnay István, a gyülekezet lelkésze mesél arról, hogy miért is gondoltak egy új podcast indítására.
Külön érdekessége a beszélgetésnek, hogy a karantén előtt szinte megjósoltuk azt a zárt időszakot!
Vajon mit és kinek érdemes ma elmondani a közbeszédben?
Kallós Zoltán öröksége – Interjú Balázs-Bécsi Gyöngyivel
Kallós Zoltán a régi magyar kultúrát gyűjtöttel, mert azt vallotta, hogy ez tartott meg minket ezer évig. Gyűjtései nyomán olyan zenei anyagok kerültek elő, melyek Bartók és Kodály szeme elől is rejtve maradtak. Élethosszig tartó gyűjtését és a nevét őrző múzeumot unokahúga s egyben szellemi örököse mutatja be.
Smaranda Enache és Szokoly Elek
Smaranda Enache romániai emberi jogi aktivista, a Pro Európa Liga alapítója és ügyvezető társelnöke. Férje Szokoly Elek szintén a Pro Európa Liga alapító tagja. Román-magyar házaspár, akik sokat tettek a románok és magyarok megbékéléséért, és ami különösen érdekes, éppen a román anyanyelvű Smaranda dolgozott sokat a magyarokért. Vajon hogyan ismerkedtek meg, milyen miliőből érkeztek? Ezt kérdeztem először.
A Marosz család
A Marosz család Zsolnán él. Lengyel nagyapa, budapesti magyar feleség, felvidéki magyar nagymama, aki ezt egész életében titkolta: a Trianon-utáni történelem lenyomata egy családon. Azt is megtudjuk tőlük, milyen kemény és szép feladat a kétnyelvű nevelés.